Bilo je 15:30 sati kada je izraelski Mossad daljinski detonirao eksplozivne naprave podmetnute u libanonskim i sirijskim pagerima. Eksplozije su zadesile ljude koji su se u tom trenutku nalazili u trgovinama, medicinskim ustanovama, vozilima i na ulici. Svjedoci ovog događaja su opisali nadrealne i šokantne scene. Naime, posvuda je nastala potpuna pomutnja, masovna zbunjenost i histerija. Kola hitne pomoći su jurila u svim smjerovima, žene su se ridajući udarale po licu, a spasioci plakali.

U napadu je ranjeno 4000 osoba, od čega je 400-tinjak u kritičnom stanju. Zasad je ozljedama podleglo dvanaest osoba, od kojih su (minimalno) četvero civili, a dvoje djeca. Oko 500 pripadnika Hezbollaha navodno je izgubilo vid prilikom eksplozija, gledajući upravo pristiglu poruku na pageru. Zanimljivo, američki vojni avion specijaliziran za elektroničko ratovanje je u to vrijeme kružio u blizini libanonske obale.

Kompromitirani pageri su u Libanon uvezeni prije pet mjeseci, s ugrađenih dvadesetak grama eksplozivnog materijala. Naime, Hassan Nasrallah, glavni tajnik nacionalnog pokreta otpora, je tad naredio borcima prestanak korištenja pametnih telefona, zbog opasnosti od izraelske špijunaže. Simptomatično, iako su detonirane i naprave u posjedu raznog medicinskog osoblja, samo one Američkog sveučilišta u Bejrutu – nisu. Naime, njihova infrastruktura bolničkog sustava dojavljivanja se prebacila na novi sistem 29. kolovoza.

Reproduktor videozapisa
 
 
 
 

Tko je proizvođač?

Premda se isprva pisalo kako je pagere izradila tajvanska tvrtka Gold Apollo – što bi korespondiralo s travanjskom posjetom izaslanstva Knesseta Tajvanu, tijekom kojeg je predsjednica Tsai obećala “produbiti” partnerstvo između dvije zemlje; jer, kao što jednom reče Mao Zedong: “Izrael i Tajvan su baze operacija imperijalizma u Aziji. Stvorili su Izrael za Arape, a Tajvan za nas. Obojica imaju isti cilj” – kompanija je ovo demantirala.

“Proizvod nije bio naš. Samo je na njemu bio naš brend”, pomalo neuvjerljivo su izvijestili iz tvrtke, čije ime, kao i “Made in Taiwan”, su otisnuti na spornim aparatima. Paralelno, internetska stranica firme je misteriozno – nestala.

Zatim su iz Gold Apolla uputili da je model proizvela i distribuirala tvrtka pod nazivom “BAC”, što je pomalo neobično pošto se radi o mađarskom konzultantskom poduzeću. Izvršna direktorica i osnivačica BAC-a je Cristiana Arcidiacono-Barsony, koja sebe opisuje kao stratešku savjetnicu u unutarnjim poslovima s međunarodnim iskustvom na Bliskom istoku.

Prosti terorizam

Valja napomenuti i kako Izrael ima povijest punjenja telefona eksplozivom za atentate. Naime, upravo tim tehnikama su likvidirani, primjerice, predstavnik Palestinske oslobodilačke organizacije Mahmoud Hamshari u Parizu 1972. i glavni bombaš Hamasa i vođa bataljuna Izz ad-Din al-Qassam Yahya Ayyasha u Gazi 1996. godine. Jučerašnja operacija je primjena tog istog smrtonosnog modela na industrijskoj razini.

I premda niti jedan zapadni medij neće iskoristiti tu formulaciju, potpuno je jasno da je Mossadova bombaška akcija – terorizam. Naime, provedena je s očitom namjerom da se nanese što veći broj žrtava i tako izvrši psihički utjecaj na javnost. Napad je bio neselektivan utoliko što Izrael nije imao načina da zna tko je bio u blizini svih uređaja kada su detonirani, što je izazvalo mnoge civilne žrtve. Konačno, dogodio se izvan ratne zone i jasno je kršenje suvereniteta druge države, u akciji koju UN, očito, nije odobrio.

Dodatno, napadom je jasno prekršena Ženevska konvencija, u točkama kao što su “metoda ili sredstvo ne mogu biti usmjereni na određeni vojni cilj” ili “čiji se učinci ne mogu ograničiti”. Isto tako je zanemaren i Dopunjeni protokol II – čiji su SAD, Izrael i Libanon potpisnici – koji zabranjuje određene vrste eksploziva koji se mogu instalirati u, recimo, “slušalice”.

Što bi rekao Chomsky?

“Da je riječ o iPhoneima koji su napuštali tvornicu s eksplozivom unutra, mediji bi, dovraga, mnogo brže shvatili kakav je užasan presedan danas postavljen. Ništa ovo ne može opravdati. To je zločin. Zločin. I svi na svijetu manje su sigurni zbog toga”, poručio je bivši zaposlenik CIA-e i Nacionalne službe sigurnosti SAD-a Edward Snowden.  Dodao je i kako je Mossadova operacija “nerazlučiva od terorizma”.

I, zaista, ona savršeno rezonira sa službenom definicijom tog termina; barem kako je on sažet u američkim vojnim priručnicima. “Terorizam je sračunata uporaba nasilja, obično protiv civila, u svrhu zastrašivanja i prisile, radi postizanja političkih, vjerskih, ideoloških ili drugih ciljeva”, podsjetio je Noam Chomsky. Ipak, ukazao je kako je ona, u stvari, neprimjenjiva i to zbog dva razloga. Prvo, to je “virtualna parafraza službene američke doktrine, koja se naziva protupobunjeništvo ili sukob niskog intenziteta”. Drugo, ukoliko je pak stvarno i primijenite, “vrlo brzo postane jasno da je SAD vodeća teroristička država”. “Velika je analitička pogreška terorizam opisivati ​​kao oružje slabih. Kao i većina oružja, to je oružje jakih, i uvijek je bilo”, ustvrdio je legendarni profesor.

Chomsky također izlaže hipotetsku situaciju u kojoj borci otpora tvrde da, zato što su pod terorističkim napadima protivnika već nekoliko desetljeća, imaju pravo izvoditi samoubilačke bombaške napade. Zaključivši da takvu logiku nitko sa Zapada ne prihvaća, pita se: “Zašto svi uvažavaju izraelsko opravdanje da to radi?” “Ako oni to rade, to je terorizam. Ako mi to radimo, to je protuterorizam … Ukoliko pogledate nacističku propagandu, to je točno ono što su oni govorili, da brane stanovništvo i legitimne europske vlade”, pojasnio je lingvist.

“Izraelu su dani odbrojeni”

Chomsky je primijetio i kako zapadnjaci “nisu u stanju dokučiti da bi trebalo primijeniti na sebe iste standarde koji se primjenjuju na druge”. “Ne postoji nijedan jednostavniji moralni princip … U evanđeljima postoji poznata definicija licemjera. To je osoba koja odbija na sebe primijeniti standarde koje primjenjuje na druge. Po tom standardu je čitava diskusija o ‘ratu protiv terora’ čisto licemjerje, bez iznimke. Može li itko to razumjeti? Ne”, zaključio je Chomsky.

“Teroristička operacija u Libanonu izvedena je kao nastavak kombiniranih operacija cionističkog režima i njihovih agenata plaćenika. Protivi se svim moralnim i ljudskim načelima, međunarodnom pravu, posebice međunarodnom humanitarnom pravu, te zahtijeva međunarodni kazneni progon, suđenje i kaznu. Ovaj kombinirani teroristički čin, koji je zapravo oblik masovnog ubojstva, još jednom jasno dokazuje da je cionistički režim, osim što je počinio ratne zločine i genocid nad palestinskim narodom, ozbiljno ugrozio regionalni i međunarodni mir i sigurnost. Sukladno tome, suočavanje s terorističkim akcijama režima i prijetnjama koje iz njih proizlaze očigledna je nužnost, a međunarodna zajednica mora djelovati promptno u borbi protiv nekažnjivosti cionističkih kriminalnih dužnosnika”, poručio je glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova.

Na njega se nadovezao libanonski ministar kulture Mohamad Wisam Al-Mortad, izjavivši:”U našoj borbi s izraelskim neprijateljem postoje dvije istine: da je njegovo zlo bezgranično i da naša pobjeda nedvojbeno dolazi. Ono što je Izrael učinio pruža dokaz njegovog neprijateljstva prema čovječanstvu. Izraelu su dani odbrojeni. Neka se Bog smiluje šehidima, izliječi ranjene i utješi srca.” Washington je pak je pozvao “Osovinu otpora” da “ne iskorištava incident za podizanje nestabilnosti”.

Priprema za veliki rat?

Izraelski i američki izvori su izvijestili da su eksplozije pagera trebale biti uvodni korak u “sveopćoj” ofenzivi protiv Hezbollaha, ali se Izrael posljednjih dana zabrinuo da su militanti postali svjesni prijetnje pa su pageri ranije detonirani. Stoga, premijer Benjamin Netanyahu, najviši ministri i izraelska vojska odlučili su radije aktivirati uređaje nego riskirati da budu otkriveni. Isto tako, napad je uslijedio nakon što je izraelski sigurnosni kabinet istaknuo povratak raseljenih Izraelaca u njihove domove u blizini granice s Libanonom kao jedan od primarnih ratnih ciljeva.

Vidjevši pomutnju u suparničkim redovima, izraelska skupina “Borba za sjever” je tražila od Netanyahua da pokrene rat punog opsega protiv Libanona: “Očekujemo da će ovo biti prvi udarac ratu na sjeveru, a ne još jedna jednokratna operacija, koliko god ona bila impresivna. Ovo je prilika koja se ne smije propustiti ni pod kojim uvjetima!”, poručili su iz grupe. Ministar obrane Yoav Gallant je, čini se, složan sa tim zahtjevima, rekavši da je jedini način da se stanovnicima sjevera omogući povratak “putem vojne akcije”.

Za još ovakvog sadržaja upratite autorov X profil i Substack.

 

geopolitika