Zakon tijekom jeseni ide u Sabor, a ako bude usvojen, Obrtničkoj komori prijeti ozbiljan financijski udar.








Hrvatski obrtnici više neće morati plaćati obvezni doprinos Hrvatskoj obrtničkoj komori! Potvrdio nam je to ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras, dok pojedini nagađaju da je Maras u tijeku svoje političke kampanje za šefa zagrebačkog SDP-a, prelomio čini se odluku koja je dalekosežna za hrvatsko obrtništvo, ali navodno mogla bi pripomoći i njegovoj kandidaturi.

Zanimljivo je da je ta odluka podigla veliku prašinu u Hrvatskoj obrtničkoj komori, a naši izvori kažu da je razlog zadnja (dopunjena) verzija Prijedloga Zakona o obrtu u kojoj stoji da se ukida obvezno članstvo u obrtničkoj komori. Na naš upit iz HOK-a su odgovorili da oni dosad nisu primili nikakve službene informacije iz Ministarstva poduzetništva i obrta o uvođenju odredbe o ukidanju obveznog članstva u prijedlog novog Zakona o obrtu, koji ide u drugo čitanje u Hrvatski sabor. No, isto tako doznajemo i da će se danas ipak zbog toga održati izvanredna sjednica Upravnog odbora HOK-a. Sazvana je upravo povodom cijelog paketa promjena. Riječ je o sjednici izvršnog tijela koje broji 23 člana na čelu s predsjednikom HOK-a Dragutinom Ranogajcem koji je jučer imao niz sastanaka. Iako u HOK-a jučer nisu bili raspoloženi za komentar, kako nam je kazala glasnogovornica HOK-a Snježana Tomoć, Upravni odbor će danas zauzeti stav u pogledu zakonskih promjena.



150kuna


mjesečno iznosi maksimalni iznos doprinosa za HOK



Čini se da trenutačno pravnici u Komori imaju pune ruke posla pošto preko noći moraju izbistriti sve važne promjene i što je to od Komorinih prijedloga ministar Maras usvojio, a što nije. No, za razliku od Komore koja je, logično, u defanzivnoj poziciji, ministar Maras u kratkom telefonskom razgovoru potvrdio je da se doista ide na ukidanje obveznog članstva. Prijedog je već krenuo u međuresorsku proceduru: iz Ministarstva poduzetništva i obrta poslan je na adrese ostalih Ministarstava, i nakon što svi resori daju svoje mišljenje, ubrzo ide na Vladinu koordinaciju za gospodarstvo. Prema Marasu, njegovo Ministarstvo prijedlog zakona uputiti će na Vladu do kraja sljedećeg tjedna, a na Vladinom dnevnom redu mogao bi se naći u prvoj polovici listopada. Kako stvari stoje, zakon koji je po mnogo čemu za obrtništvo doživljen kao revolucija, a Komori čini se prijeti pravi financijski udar, trebao bi ući u drugo čitanje u Saboru tijekom ove jeseni. Sve njegove odredbe, osim jedne iznimke, čeka primjena bez ikakvog odgađanja, a navodno postoji cijeli niz novosti koje nisu po volji Komori.

Maras nam je potvrdio da jedino odredba o ukidanju obveznog komorskog doprinosa neće krenuti odmah, pa obrtnici neće biti lišeni obveze plaćanja već u 2014. godini. "Odredba o dobrovoljnom članstvu kreće u primjenu 1. siječnja 2015. godine. Riječ je o 85 tisuća hrvatskih obrtnika kojima uvodimo princip dobrovoljnosti u članstvu HOK-a. Sada se samo, primjerice, obvezni doprinos plaća u iznosu od 80 do 150 kuna mjesečno. No, s obzirom na različite osnove po kojima se članirana plaća, princip dobrovoljnosti znači da obrtnike rasterećujemo u iznosu od 100 milijuna kuna", rekao je Maras. Kako doznajemo, moći će odlučiti što žele, a na raspolaganju će imati cijelu sljedeću godinu, te će se trebati izjasniti do 31. prosinca 2014.

Po jednoj varijanti moći će ostati u komorskom sustavu, što znači da će dobrovoljno plaćati taj doprinos, a po drugoj, s obzirom da će im se pružiti mogućnost izlaska iz Komore, moći će se baviti obrtom bez da budu učlanjeni u Komoru. "Moramo dati mogućnost Komori da svoje akte prilagodi novoj situaciji, te  dati ljudima dovoljno vremena da se izjasne", rekao je ministar. Nagađa se da će to potaknuti osnivanja novih obrtničkih udruga što je u posljednje vrijeme sporadično počelo, primjerice, u ugostiteljstvu i trgovini koje broje po nekoliko tisuća članova.Zanimljivo je da je obvezno komorsko članstvo Slovenija ukinula za svoje obrtnike još proljetos u sklopu novele Obrtničkog zakona. No, pritom se vodila velika polemika. Kako su nam objasnili u Veleposlanstvu Slovenije u Zagrebu, donji dom je taj zakon izglsao, no gornji dom je stavio veto, tako da je morao ponovo ići na glasovanje.

Zakon koji je na kraju izglasan 28. ožujka kaže da članovi obrtničke komore Slovenije i područnih komora mogu istupiti iz članstva nakon šest mjeseci od stupanja na snagu. To znači da to pravo mogu početi koristiti od sredine studenog ove godine, a članstvo prestaje prvog dana sljedećeg mjeseca nakon kojeg je obrtnik obavijestio obrtničku komoru da prestaje biti član, objašnjavaju u slovenskom Veleposlanstvu. Inače, tamošnja je Komora (ima 51 tisuću obrtnika) u povodu tamošnjih zakonskih promjena još  krajem 2012. godine provela savjetodavni referendum među svojim članovima. Odaziv je bio slab: izašlo je svega 18,16 posto članova, a 6,6 tisuća obrtnika bilo je za dobrovoljno članstvo.

Izvor: Poslovni