Skupljajući građu za monografiju o NK Borac iz Podvinja često se nađem u situaciji da treba iskrčiti nečiji stari tavan ili šupu kako bi se došlo do podataka i zapisa koji najčešće budu odloženi u drvenom vojničkom sanduku punom plijesni, vlage i prašine. Stjecajem raznih okolnosti tako mi se u rukama našla zbirka radova podvinjskih partizana ( predvođenih sa Ivanom Ćirom Bukovićem i Antunom Krajnovićem – Kepijem ) koji su 70-tih godina prošlog stoljeća evocirali uspomene na NOB-u, tekovine revolucije i klasne neprijatelje. U jednom nepotpisanom tekstu spominje se „Proglas“ koji je osvanuo na javnom mjestu u Podvinju u praskozorje II Svjetskog rata koji jako dobro pojašnjava situaciju toga doba. Budući da se povijest ponavlja - na vanjskopolitičkom planu „III Svjetski“ je sve bliže, dok u dragoj Hrvatskoj, još dražem Brodu i najdražem Podvinju progres i blagostanje idu sve više unatrag prenijeti ćemo cijeli tekst u izvornom obliku uz digresiju da bi Matiju Gubeca mogli metamorfozirati u Putina ili nekog sličnog prikladno današnjem vremenu. Društvu u kojemu su glavni zagovornici „New Deal-a“ kardinal, biskupi i Željka Markić i ne piše se puno bolje.

Progresivne snage Podvinja dana 24.III 1940. postavile su na javnom mjestu slijedeći napis:

Slavna gospodo klerikalci na jednoj strani...a vi patnici, rajo sluge i seljaci na drugoj strani... i vi pendrekaši, panduri, plaćenici manjina buržuja pljčkaša i dr. lopova

POZOR


Ova slika je simbol radne klase nižeg staleža seljaka i radnika bez razlike vere i narodnosti. Sjećanje prije 367 godina na slavnog vođu radnog naroda Matiju Gubca zauzima duboko sjećanje za radni narod. Seljački kralj Matijaž Gubac je podigao bunu na inicijativu radnog naroda protiv ondašnjoj gospodi, biskupa, popova, grofova, velikana, banova i dr. pljačkaša koji narodu ispiše i posljednju kap krvi. Najsramotnije je to, što je crkva katolička na čelu s lopovom Draškovićem osudila radni narod i njegovog vođu na najgrozniji način. To su bili ondašnji dušebrižnici. I danas je tako.
Crkva katolička najviše,a i sve ostale crkve bacaju klipu pod noge radnoj klasi, koja polako ali sigurno koraca u borbi k cilju i pobjedi. Nama ostaje sjećanje na simbol krvave bune koji i mi u 20. stoljeću nosimo i govorimo one riječi Matijaša Posavca, Gregorića i dr. „Ili pravo il' sloboda ili žrtve ladna groba“- „Za pravice naše stare“. Smatram najsramnije što je crkva u 16. stoljeću okrvavila svoje ruke i napila se krvi i najela mesa pećenoga ondašnjega puka svog stada svog Jaganjca Kristova. Sramota dolazi danas pred oči svakom čovjeku da crkva služi samo svojim namjesnicima, koji nekim nebeskim plašilima plaše narod i zavijaju ga u crnu fašističku krpu te uživa dobar plod narodne imovine za prođu narodni rad.

Oni su danas najveći protivnici Kristovi.Propovijedaju lažnu nauku, koji su se stavili pred njegovo raspeto tijelo koje je trpjelo isto kao Matijaš Gubac za pravdu, slobodu i život.

Pazi!! Nama nisu nikakvi simbol sv. Anto Padovanski talijan i drugi tobožni sveci, koji skupa s vama straše i strašili su narod u svojoj borbi. Oni nisu bili za pravo naroda.

Dole Klerikalizam - - - - - - - - Slava Isusu Kristu
Dole sv. Anto i dr. sveci- - - - - - Slava Matijažu Gubcu i drugim mučenicima
Dole Papa- - - - - - - - - - - - - Slava Stjepanu Radiću
Dole biskupi- - - - - - - - - - - -Slava Antunu Radiću
Dole seoski izrabljivači- - - - - -Slava svim palim za pravdu radnog naroda
Dole sva nepoštena gospoda- - -Živjeli borci za pravdu i čovječnost
Radnom narodu podijelite zemlju koju vi đaba uživate a narod gladuje i smrzava se od studeni a vi imate u izobilju - -Živjela daleko Istočna Slavenska politika
Dole plaćenici, pendrekaši, koji narodu zabadaju nož kroz njegovo tužno srce bolno i ispaćeno - Pravdu dajte pa će biti dulje mir sloga i zadovoljstvo

Tko skine ovu sliku sa njezinog mjesta znači da je protiv naroda i pravde.

Citirani napis nalazio se na poleđini slike Matije Gupca, - „kojega su tako slikali, da je bio sličan Staljinu“, kako piše autor izvornog dokumenta.

Fotokopija originala nalazi se u arhivi Odbora za njegovanje revolucionarnih tradicija Podvinje.

Matija Gubec 2