Uvodno ističemo Jakovinu kao odanog milanovićevca zato jer se njegovo očekivano svrstavanje na stranu Zorana Milanovića, reflektira i na situaciju u županijskoj odnosno slavonskobrodskoj organizaciji SDP-a. Naime, u ovoj sredini (i kraju), ni tihih linićevaca nema, a nema niti glasnih oponenata poput riječkih esdepeovskih lidera Obersnela i Komadine. U Brodu partijskom organizacijom upravljaju nekadašnji mladoturci Roberto Lujić i Stribor Valenta koji su svojevremeno kao milanovićevci uklonili bandićevske vezire Željka Račkog i Matu Gavrana. Međutim, entuzijazam s kojim su ušli u lokalnu politiku, u dodiru s nužnom i opravdanom akcijom, istopio se poput leda na vreloj platni. Suočeni s interesima koje (im) Jakovina, u dosluhu s vrhom SDP-a, nameće, a koji su njima, istinabog, ponekad potpuno strani, spomenuti dvojac pretvorio se u pasivne poslušnike, daleke od svojih prvotnih političkih poticaja.
Dok spomenuta riječka organizacija ima jasne stavove o previranjima u SDP-u, o lokalnim prioritetima, o "real-politici" u Hrvatskoj, ali i o ideološkim skretanjima socijaldemokracije u pravcu liberalizma, u Brodu lokalni socijaldemokarati o svemu šute, kako se to slikovito, ali točno kaže, kao zaliveni u monolit bez razlika među članstvom. Međutim, jesu li baš u brodskom SDP-u rukovodeći vukovi siti, a članstvo na broju? Vlada li jedinstvenost u poimanju hijerarhije? Prema informacijama dobivenih od nekoliko tzv. običnih partijskih vojnika, stanje nije idilično. Nepovjerenje i podjele postoje odavno i to oko niza značajnih lokalnih prijepora.
Do prvih podjela je došlo kada su brodski esdepeovci od vrha stranke „natjerani“ u koaliciju s Dusparinom udrugom „Pravaš“. I kafanski analitičari brodske političke močvare govorili su tada (i još uvijek govore!) o neprirodnoj koaliciji između Crnih i Crvenih. Bila je to prekonoćna senzacija, jer su esdepeovci gotovo naprasno odustali od predizborne retorike. Postiđeno esdepeovsko vodstvo uzvraćalo je svojim kritičarima dijaloškom dijarejom i baražnim floskulama o potrebi da se usprkos razlikama mora zajednički raditi za dobrobit grada. Nitko im to nije povjerovao, a ponajmanje stari članovi SDP-a. Inače, općepoznato je da su stari članovi koji su stvarali SDP u doba još dok su mladoturci „jeli pačja govna umjesto dudinja“ - marginalizirani.
Pretpostavljalo se da će vodstvo lokalnih socijaldemokrata na dnevni red održavanja kompromisa s Dusparinim snagama, a u smislu obostranog podnošenja, staviti pitanje ulice koja nosi ime ustaškog doglavnika Mile Budaka. Pokretanje inicijative o promjeni naziva ulice trebalo bi proizlaziti iz ideološkog habitusa socijaldemokrata kao antifašista. Ali, do dana današnjeg – ni mukajet. Cinici ovo njihovo neshvatljivo i sramotno nereagiranje komentiraju tako što kažu da bi oni najmanje problema imali s pragmatičnim Dusparom, ali da istrajavaju u nečinjenju, jer će zbog njega stari esdepeovci brže nestati – od poniženja i jada.
Prisjeća se nezadovoljno članstvo SDP-a na pristajanje vodstva na falsificiranje i prilagođavanje povijesti oko Radničkog doma. Naime 2012. godine, na stogodišnjicu izgradnje Doma, ploča „koja je povijesni spomenik je zažbukana, a umjesto povijesnog grba sa ćekićem u radničkoj ruci, nacrtan je hrvatski grb“. Gradska organizacija SDP-a upozorena je „kako domu treba vratiti izvorno ime (Dom se 1912. godine zvao Socijaldemokratski radnički dom) i odgipsati povijesnu antifašističku ploču“, ali nije učinila ništa.
Puno nezadovoljnih članova brodskog SDP-a ne prihvaća nesudjelovanje vodstva brodske organizacije SDP-a u obilježavanju 69. godišnjice oslobođenje grada od četverogodišnje fašističke okupacije. Zamjeraju vodstvu što nije imalo snage i pristojnosti zajedno s članicama i članovima Udruge antifašističkih boraca položiti vijenac, zapaliti svijeće i minutom šutnje odati počast svim žrtvama fašističkog terora na Spomen kosturnici gradskog groblja. Ni to nismo mogli, kažu, a kamoli da smo održali svečanu sjednicu. Ojađeni esdepevci kažu da se to u Rijeci nije, niti bi se moglo dogoditi.
Podjela u gradskom SDP-u ima puno. Primjerice, oko čudne, ničim opravdane pasivnosti oko smisla i stupnja kaosa u „Đuri Đakoviću“, u vezi nepotizma u zapošljavanju i nedopustivog i skandaloznog namještanja natječaja u školama i Županiji gdje su se, o čemu je brujao čitav grad, čak organizirala alibi testiranja kandidata. Građani bi esdepeovske podjele ignorirali i smatrali ih stranačkim smrdljivim i prljavim rubljem, da socijaldemokrati svojim odsustvom garda i vizije ne utječu na gospodarski položaj Broda i njegovu budućnost, prepuštajući, za sitan šićar, koalicijskom partneru da o svemu odlučuje.
Hoće li uskoro zbog svega nabrojanog odnosno nagomilanih razlika između vodstva i dijela članstva, doći do diferencijacije i u brodskoj organizaciji socijaldemokrata?