FOTO: facebook.com/tsiprasalexis/

Nakon više godina čekanja možda je grčka ljevičarska opozicija, Syriza, ipak dočekala svoju najveću priliku. Naime, danas se u grčkom parlamentu održavala zadnja runda glasanja po pitanju izbora predsjednika (predsjednika u Grčkoj bira parlament).

No, predsjednik nije izabran - jedini kandidat, bivši EU zastupnik Stavros Dimas, nije osvojio dovoljnih 180 glasova, a prema grčkom zakonu to znači da se sada moraju održati prijevremeni parlamentarni izbori.

Očekivano, Trojka (MMF, Svjetska Banka i EU Centralna Banka) i financijska tržišta su u panici, s razlogom. Naime, prijevremeni parlamentarni izbori - koji bi se prema posljednjim informacijama mogli održati negdje početkom veljače, možda i ranije - vrlo lako bi kao najsnažniju političku silu u zemlji mogli postaviti ljevičare iz Syriza-e, a to znači da bi njihov lider, Alexis Tsipras, uskoro mogao postati novi grčki premijer.Što to znači za politiku Trojke? Podsjetimo, Grčka se već godinama nalazi pod brutalnim mjerama štednje koje je primorana provoditi u zamjenu za strane kredite. Ta politika ekstremno je srozala životni standard grčkog naroda, mnoge bacila u veliko siromaštvo. Iz zemlje već godinama zbog ovih mjera stižu strašne priče, primjerice drastičan porast broja samoubojstava.

Syriza je trenutačno jedina dovoljno snažna politička opcija koja bi mogla preokrenuti ovakvo stanje, prekinuti ovaj brutalan odnos prema međunarodnim kreditorima i vratiti Grčkoj dostojanstvo i barem šansu za oporavak.

Tsiprasa, lidera Syriza-e, zato već duže vrijeme nazivaju "najopasnijim političarom Europe". Zašto se boje njega i Syriza-e? Zato jer bi otkazivanjem mjera štednje Grčka pokazala i drugim EU članicama da je to moguće, slomio bi se lažni mit o tome da štednja oporavlja ekonomiju, a mit je stvoren primarno s ciljem da se prisili narod na štednju kako bi isti novac bio "upumpan" u spašavanje posrnulih banaka.

Promjena politike u Grčkoj može dovesti do lančane reakcije u Europi, a vjerojatno i hoće ukoliko Syriza preuzme vlast.

Neki ljevičari su kritični prema Tsiprasu jer je on u zadnje vrijeme donekle ublažio svoju retoriku pa je tako s inicijalnog stava da će odmah prekinuti odnos s Trojkom prebacio se na ideju da će "pregovarati" s međunarodnim kreditorima. No, možda je Tsipras ublažio retoriku taktički, nadajući se da ga ovog puta sva sila europskih udruženih medija neće "razapeti" kao pred prethodne izbore gdje se njegovu eventualnu pobjedu nazivalo neizmjernom katastrofom, a grčkom narodu se zapravo otvoreno prijetilo da ne glasaju za njega - mnogi zbog toga i nisu. Možda su Grci od onda do danas ipak nešto naučili, na svojoj koži. Saznati ćemo uskoro.