Sven 09.06.2015 13:22
Malo o Zakarpatskoj Ukrajini iliti, kako je domaći radije zovu, Karpatskoj Ruteniji ili Rusinko u prošlom i ovom stoljeću, a što, vjerujem, neće biti u Muzeju -
Rusini, njeni većinski stanovnici, se smatraju posebnim istočnoslavenskim narodom te se ne smatraju dijelom ukrajinskog etnosa. Ukrajinci im naravno to ne priznaju, te tvrde kako su Rusini Ukrajinci. Ono, Ukrajinci svi i svuda, u tom stilu.
1919. glasali gdje žele pripasti, da li pod Ukrajinu ili se spojiti sa Galicijom i Bukovinom u neku posebnu državu ili ući u Mađarsku ili imati autonomiju unutar Čehoslovačke ili unutar Rusije ili biti nezavisni. - njih 67% je glasalo za Čehoslovačku, 28% za Ukrajinu, a po manje od 1% za Mađarsku, Rusiju i Gasliciju. Oko 2% je glasovalo za neovisnost.
Odluka o spajanju sa Čehoslovačkom im je donijela veliku korist. Čehoslovački političari, koji su podijelili zemlju na četiri dijela (Bohemija, Moravsko-Šleska, Slovačka i Podkarpatska Rus') su odlučili izjednačiti razvijenost Rutenije sa ostatkom zemlje.
U Ruteniju, koja je bila izrazito zaostala zemlja bez industrije, sa 70% nepismenih koji su uglavnom živjeli pastirskim životom (toliko o zlatnim vremenima u Austro-Ugarskoj za kojima mnogi toliko žale) su poslali tisuće čeških učitelja, policajaca, trgovaca i poslovnjaka svih profila dok su istovremeno ulagali ogromne novce u izgradnju tisuća kilometara željezničkih pruga i cesta, aerodrome, stotine škola i rezidencijalnih zgrada
Zanimljivost iz tog perioda je referendum iz 1937. kada su, iako ukrajinski jezik u Čehoslovačkoj nije zabranjivan i zatiran kao u Poljskoj i Rumunjskoj, 73% roditelja Rutenije glasovali protiv edukacije njihove djece na ukrajinskom.
Nakon što su zapadne sile pustile Njemačkoj. Mađarskoj i Poljskoj da raskomadaj Čehoslovačku Rutenija je proglasila nezavisnost pod imenom Karpato-Ukrajina, no to je brzo spriječila Mađarska okupiravši ju do kraja.
Na kraju je oslobođena od strane Crvene Armije no to je značilo i priključivanje Ukrajinskoj SSR što su mnogi Rusini nevoljko dočekali.
Nakon pada SSSR-a 1991. je u Ukrajini održan referendum o neovisnosti, a stanovnicima Zakarpatske Ukrajine je dodano još jedno pitanje - pitanje o autonomiji odnosno samoupravi. 78% ih je glasovalo za autonomiju no ona im nije dopuštena.
Čak je bilo i poziva za odvajanjem od Ukrajine i ponovnim spajanjem sa Čehoslovačkom no njenim raspadom isti prestaju.
2008. Kongres Karpatskih Rusina je objavili deklaraciju o formiranju Republike Karpatske Rutenije. Ukrajinsko tužilaštvo je diglo optužnice protiv dva člana Kongresa zbog "narušavanja teritorijalnog integriteta i nepovredivosti Ukrajine"
2009. ukrajinska stranka Svoboda je fizički spriječila održavanje trećeg Europskog kongresa Karpatskih Rusina.
Iako su za sada poprilično zastrašeni od strane Desnog sektora, policije i dr. sve su glasniji zahtjevi za autonomijom pa čak i odcijepljenjem, a najglasniji su Mađari. Na strani pobunjenika se bori cijeli odred Mađara iz Zakarpatske Ukrajine dok je sama Mađarska podijelila oko 100 000 putovnica.
Rusini s druge strane za sada žele priznavanje njihove nacije od strane Ukrajine i teritorijalno-kulturnu autonomiju...
Lara 09.06.2015 06:08
To je veliko srce Ukrajine, a ovo: https://www.youtube.com/watch?v=R4T7HHXtTgo je njen rak.
Najnoviji komentari
Najčitanije
SlavsTAG CLOUD
Hrvatska Država Politika Društvo Povijest Političari Gospodarstvo Slavonski Brod Kultura Svijet Mediji Književnost Biznis Kapitalizam Političke stranke Međunarodni odnosi Ex Jugoslavija Vlada Europa Fašizam Film Intervju Nacionalizam Glazba Manjine Crkva Novinarstvo Zdravlje Likovnost Psihologija Poezija Obrazovanje Ekologija Zabava Umjetnost Znanost Solidarnost Internet Drustvo Sloboda