Zmajlović: Jedini izlaz … je da se Rafinerija u Bos. Brodu modernizira! - Piršić: Vlasnici će koristiti postrojenja … sve dok se rafinerija 'ne raspadne'. Brođani počnite se (konačno) ozbiljno boriti!

Prošlotjedni akcident u dva Broda nije samo da unio nemir među Brođanima, nije samo uzburkao medijske vode, nego je i natjerao političare da ponovo ozbiljno pozabave s analizom alarmantnog brodskog ekološkog stanja. Što više, uključili su se i u tu analizu poneki od najjačih hrvatskih ekologa.

Ono što se utorak, 14. svibnja  dogodilo u Sl. Brodu, zaista je bilo ALARMANTNO! U 8 00 sati satna koncentracija sumporovodika (H2S) je bila rekordno visoka: 126.3 µg/m3 (granična vrijednost - 7 µg/m3)! Takva satna koncentracija nije mjerena ni u Sisku, ni u Rijeci, pa ni u Sl. Brodu ni ove, ni prošle, pa ni pretprošle godine, možda ni prije! Što više, tri sata je koncentracija sumporovodika u kontinuitetu bila 10 i više puta (i 18 puta) iznad granične vrijednosti! A u jednom trenutku mjerena je koncentracija (jedna od šest mjerenja u sat vremena) od oko 450 µg/m3!

„Jedini izlaz za građane Slavonskog Broda koji svakodnevno udišu nečisti zrak je da se Rafinerija u Bosanskom Brodu modernizira", komentirao je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović tu situaciju, kao i sva dosadašnja onečišćenja iz prekosavske Rafinerije i potvrdio:  "Postoje instrumenti, ali to su u domeni diplomacije i onoga što je legitimno i legalno u okviru djelovanja Vlade Republike Hrvatske"!

U 'Građanskoj inicijativi za čisti zrak' od početka smo tvrdili da je sigurno riječ o akcidentu! Nama Brođanima  takvi akcidenti nanose skoro toliko štete, kolika su sama onečišćenja iz redovnih emisija vezano za redovnu proizvodnju Rafinerije! Jasno je da Uprava Rafinerije, koja rafinerija stvara to onečišćenje zraka, trebala bi upozoriti Brođane u slučaju havarije. No, do takvog nivoa komunikacije još se nije došlo. Pitanje je, da li je ona uopće moguća. Jedino je nakon akcidenta sa strane Uprave potvrđeno, da uzrok incidenta u Rafineriji utvrđuje Ekološka inspekcija nadležnog ministarstva Republike Srpske!

S druge strane u medijima su se iznova pojavile špekulacije oko velikih gubitaka Rafinerije. Tako je samo u 2012. godini gubitak premašio 52 milijuna konvertibilnih maraka. Da li Rafineriju Brod čeka stečaj? - pitali su svi, ali glasnogovornik 'Optima grupe' je opovrgnuo sve napise, kako je Rafinerija Brod pred stečajem. Ipak mora se primijetiti to, da je ,Privatizacijski ugovor' vezano za Rafineriju i dan danas obavijen velom tajne!

Na osnovi svih tih saznanja predsjednik 'Eko Kvarnera', Vjeran Piršić jedan od najpoznatijih boraca za zaštitu okoliša u Hrvatskoj, uputio upozorenje 'Građanskoj inicijativi za čisti zrak', pa tako i samim Brođanima:

„Užas u Slavonskom Brodu - Ma ljudi, što 'prčkate' toliko? Pa sada je (sa objavljivanjem katastrofalnih financijskih rezultata rafinerije) barem sve jasno! Vlasnici će koristiti postrojenja sa naftom katastrofalne kvalitete sve dok se rafinerija "ne raspadne".

A do tada će sa niskom cijenom produkata osvojiti tržište BIH (a i šire). Pa već su 'izbacili' sa tržišta INU i 'matirali' rafineriju u Sisku.

A Vi (Brođani) ste i Vaše zdravlje za njih prihvatljiva kolateralna žrtva. Brođani, počnite se (konačno) ozbiljno boriti! Jer ako budete (i dalje) čekali, uskoro ćete početi pobolijevati i umirati, a onda će biti (pre)kasno...“, stoji u tom upozorenju.

I što sada napraviti? Piršićevo upozorenje je zaista zabrinjavajuće. Valjda su već, ili će možda za dan - dva pročitati to upozorenje i oni koji su primili njegovu kopiju. A ta kopija upozorenja je otišla i na državne, lokalne i regionalne institucije, kao i raznim ekološkim udrugama Hrvatske!

Mi u 'Građanskoj inicijativi za čisti zrak' odmah nakon izbora nastojat ćemo organizirati javnu tribinu na temu: „Tribina za spas Brođana“, a možda ćemo proraditi i na podizanju uzbune na nivou EU, o čemu se i na sučeljavanju EU parlamentaraca puno pričalo! No, ako ovo s onečišćenjem, akcidentima, itd. i dalje će se nastaviti, a dosadašnja praksa postati pravilo u prekosavskoj Rafineriji, svima nama ostat će možda jedina šansa i to zadnja opcija, a to je međunarodna tužba!!!