Predstavnik obrtnika, predsjednik Obrtničke komore Brodsko-posavske županije, glasovao je protivno odluci obrtnika koje zastupa u korist Zagreba, pristajući da Hrvatska obrtnička komora dobije veći iznos iz članarine nego njegovo gradsko Udruženje?

Donedavno oštri tonovi predsjednika Hrvatske obrtničke komore i Ministra za poduzetništvo i obrt punili su novinske stupce, trošili minute javnih medijskih servisa i držali obrtnike u pripravnosti ne bi li čuli jednu dobru vijest, kako više nema zakonske obveze plaćanja komorskog doprinosa.

clock-logoDrama je završena, Zakon o obrtu je donesen, a obrtnici su djelomično zadovoljni  jer im je smanjena obveza plaćanja komorskog doprinosa, koji kao članarinu zakonski moraju plaćati. Donesen je jedinstveni iznos članarine za sve sudionike komorskog sustava u iznosu 44,00 kune mjesečno.

Za razliku od prethodnog Zakona o obrtu to je djelomično olakšanje za obrtnike, ali ne i  Županijske komore, odnosno samu krovnu organizaciju Hrvatsku obrtničku komoru. Kolač je manji a zalogaji su ostali isti (do sada je bilo 64,00 kune). Kako podmiriti apetit glomaznog komorskog aparata koji nije naučio skromno živjeti?

Primjenjujući to na igru šaha, dok jači pobjeđuju pijuni padaju. U ovom slučaju pijuni postaju Udruženja obrtnika, sa kojima će Komora morati dijeliti prihod od komorskog doprinosa. U namjeri da im dodijeli što manje, zaboravlja njihovo dugogodišnje postojanje u povijesnim dokumentima još od 1900.godine.

Od tog vremena egzistirala su cehovska udruženja zanatlija, zastupajući interese svojih struka putem predstavnika na višim tijelima tadašnjeg sustava. U sličnom obliku nastavilo se do danas. Udruženja obrtnika osnovne su jedinice organiziranja obrtnika ili prva stepenica u kojoj budući ili postojeći obrtnik zatraži savjet.

Osnivanjem Hrvatske obrtničke komore, te osnivanjem Županijskih obrtničkih komora, 1994.godine, sustavno se uloga Udruženja zapostavljala, a time su se i obrtnici dovodili u nepovoljan položaj. Obrtničke komore, postavljajući se iznad Udruženja, zaboravile su zbog koga i za koga su organizirane. Ali nisu zaboravile prikupljati novac od obrtnika.

Sada nam se događa apsurdna situacija u kojoj se konačna ljubav prema obrtnicima pokazuje dijeleći gore spomenutih 44,00 kune na tri dijela (Udruženja, Županijsku komoru i Komoru u Zagrebu). Kako podijeliti smanjeni prihod da svi budu zadovoljni? S obzirom da igru vodi Hrvatska obrtnička komora iz Zagreba, teren mora surađivati. Da li je to pravedno prema obrtnicima, nitko ne pita.

Na županijskoj razini, održan je sastanak Udruženja i Županijske obrtničke komore, obrtnici su rekli svoje, te je donesena  jedinstvena odluka o raspodjeli kolača od 44,00 kune, na način da svi na županijskoj razini budu približno zadovoljni (23,00kune Udruženjima+13,00kuna Županijskoj komori+8,00kuna Obrtničkoj komori u Zagrebu).

Ovu Odluku predsjednik Županijske komore trebao je prenijeti u Zagreb zastupati i poštovati  interese svoje baze, tj. obrtnike Grada Slavonskog Broda i Grada Nove Gradiške, te ostalih obrtnika županijskog teritorijalnog okruženja.

Ali, gle čuda! Na putu do Zagreba, predsjednik Županijske obrtničke komore zaboravio je dogovoreni omjer raspodjele komorskog doprinosa, koji je na županijskoj razini usuglasio sa svojim obrtnicima. Pristao je na deal fifti-fifti  za svoju Komoru  i Komoru u Zagrebu, na štetu gradskih  asocijacija.

Takva izmjena pravila i neuvažavanje baze neprihvatljivo je za Udruženja obrtnika. Udruženja obrtnika obavljaju djelatnost za obrtnike gradske razine, i samo sa tog područja mogu imati prihod od članarine (1800 obrtnika x 14,00 kuna), dok Županijske obrtničke komore imaju prihod s područja cijele županije (2400 obrtnika x 15,00 kuna), a  Hrvatska obrtnička komora  ima prihod od svih obrtnika na nacionalnoj razini (80000 obrtnika x 15,00 kuna).

Predstavnik obrtnika, predsjednik Obrtničke komore Brodsko-posavske županije, glasovao je protivno odluci obrtnika koje zastupa u korist Zagreba, pristajući da Hrvatska obrtnička komora dobije veći iznos iz članarine nego njegovo gradsko Udruženje?

Ali, nije gotovo, s obzirom na predstojeće Skupštine Udruženja i Skupštinu Županijske komore kao najviših predstavničkih tijela obrtnika. Nadamo se kako će obrtnici biti dovoljno odlučni da zaštite svoje interese, te neće dozvoliti da njihov novac završi u Zagrebu, umjesto tamo gdje žive, rade i privređuju.