Iako je 'plavi val' koji je demokratima donio pobjedu u Zastupničkom domu bio daleko od očekivane snage, nema sumnje da je nastao na pitanjima na kojima je Trumpova administracija polarizirala javnost – od reproduktivnih i ženskih prava, rodnih pitanja, odnosa prema rasnim i etničkim manjinama, oružanog nasilja pa sve do pitanja klimatskih promjena, zaključuje stručnjakinja za američku politiku sa Sveučilišta u Sydneyju, Gorana Grgić, u osvrtu na američke izbore
Jučerašnji izbori za 116. saziv američkog Kongresa, kao i za niz drugih zakonodavnih, izvršnih i pravosudnih pozicija na razini saveznih država, odvili su se u politički najužarenijoj atmosferi još od kraja šezdesetih godina prošlog stoljeća. Naime, posljednje tjedne kampanje obilježile su vijesti o slanju improviziranih eksplozivnih naprava bivšim visokim dužnosnicima većinom iz redova demokrata i njihovim poznatim pristašama i donatorima, kao i najkrvavijem antisemitskom napadu u američkoj povijesti. Uz to, predsjednik Donald Trump je cijelo vrijeme bio aktivno uključen u predizbornu kampanju i u proteklih nekoliko tjedana snažno je zaigrao na kartu nacionalne sigurnosti. Za to su mu poslužili imigranti iz Srednje Amerike koji su trenutno u Meksiku, a čiju je 'karavanu' ocijenio sigurnosnom prijetnjom do te mjere da je naredio premještanje oružanih snaga na južnu granicu Sjedinjenih Država.
Izbori kao raskršće i moralni ispit
Dobrodošli u Ameriku 2018. godine. Iz ove se perspektive čini kao daleka prošlost činjenica da je prije svega deset godina Barack Obama postao predsjednik i time mnoge nagnao da zaključe da su Sjedinjene Države nepovratno zakoračile u novu eru. Eru u kojoj vladaju progresivne ideje na društvenom i gospodarskom planu te u kojoj Amerika preispituje svoju globalnu ulogu i odgovornije rabi svoju vojnu moć. No, baš kako i Newtonov treći zakon gibanja nalaže, svaka akcija izaziva reakciju iste jačine, ali u suprotnom smjeru. Obaminu nadu u bolje društvo i slogan 'yes we can' 2016. zamijenio je Trumpov povik 'build the wall'. Kao što smo mogli vidjeti u protekle dvije godine, gradnja zida nije se odnosila samo na doslovnu među s Meksikom (koja je daleko od provedbe), već i na niz metaforičkih zidova koje je Trumpova administracija sagradila između američkih građana, načina vođenja politike s jedne strane i demokratskih institucija i normi s druge te u odnosima s ostatkom svijeta.