Iščitavajući trendove popularnosti političkih stranaka ususret parlamentarnim izborima komentator tportala zaključuje kako bi moglo doći do izrazito izjednačenog rezultata HDZ-a i SDP-a. Sličnom je analizom ususret predsjedničim izborima ustvrdio da mu se Milanovićeva pobjeda ne čini neočekivanom
Još se sliježu se dojmovi i razna objašnjenja koja pokušavaju odgovoriti na pitanje zašto je Kolinda Grabar Kitarović bila favoritkinja, da bi u konačnici Zoran Milanović odnio pobjedu u oba izborna kruga predsjedničkih izbora. Ako se pak sjetimo prethodnih analiza dugoročnih trendova koje možemo iščitati iz istraživanja javnoga mnijenja, onda nam Milanovićeva pobjeda ne izgleda tako neočekivanom.
Neki će ustvrditi kako je Milanovićeva pobjeda već druga u nizu pobjeda SDP-a, a time i Davora Bernardića. Drugi će reći kako poraz Grabar Kitarović otvara novu rundu žestoke borbe za srce i dušu HDZ-a. Treći pak smatraju kako Plenković i dalje drži konce u rukama te može po svojim uvjetima dočekati redovni kraj aktualnog saziva Sabora. Kako bilo, ova izborna godina bit će burna i neizvjesna.
Analiza dugoročnih trendova popularnosti stranaka ususret parlamentarnim izborima puno je složenija od one za predsjedničke izbore.
Već smo spominjali kako ispitivanja javnoga mnijenja koja donose podatke o trenutnoj popularnosti stranaka u pravilu ne segmentiraju ispitanike prema izbornim jedinicama, već fiktivno tretiraju Hrvatsku kao jednu izbornu jedinicu, što onemogućava smisleno zaključivanje o tome koliko bi koja stranka mogla osvojiti mandata. No, nakon što se osvrnemo na manevarski prostor u kojemu će se odvijati procesi koji će kulminirati sâmim parlamentarnim izborima, pokušat ćemo predstaviti i vrednovati podatke koji će nam pružiti određeni uvid u dinamiku popularnosti stranaka.
Predsjedanje za imidž
Predsjedanje Vijeće Europske unije izrazito je važno za premijera Plenkovića te će ga on zasigurno pokušati iskoristiti kako bi učvrstio svoj položaj i imidž. Uspješnost predsjedanja Vijećem moguće je objektivno mjeriti (vrednovanjem broja otvorenih i zatvorenih tematskih cjelina, brzine i usklađenosti vođenja procesa stvaranja javnih politika kroz sastanke Vijeća i pripremnih tijela, kao i provođenja dugoročnih ciljeva Unije), no iz perspektive većine birača, ne samo u Hrvatskoj, već i u drugim zemljama članicama, sud o kvaliteti predsjedanja više ovisi o dojmu, uspješnosti Vladine javne promidžbe te općoj razini popularnosti aktualne izvršne vlasti.